Speeltjes van de globalisering
Globalisering lijkt een ver-van-mijn-bed-show. Bedrijven die wereldwijd handel drijven, mensen die migreren of zelfs op de vlucht slaan… wat heb ik daar nu mee te maken? Veel, zo blijkt.

Inhoud
Ons drankje van Coca-Cola, onze meubels van Ikea, onze snack bij McDonald’s, onze iPhone van Apple, onze schoenen van Nike… Bijna alle producten die we dagelijks gebruiken, worden gemaakt door multinationals. En komen voort uit de globalisering.
Dat al die dingen gemaakt worden in omstandigheden die niet zo best zijn voor mens en milieu, daar staan we minder vaak bij stil. Hoe worden onze dagelijkse hebbedingetjes gemaakt? Wie wint daarbij, en wie verliest? Hoe komt dat? En wat kunnen we daar als jonge mensen aan doen?De leerlingen zijn nu expert geworden in hun product en daar bouwen we op verder in een workshop, begeleidt door twee vormingswerkers van School zonder Racisme.
In dit traject zoomen de jongeren in op vier producten die nauw aansluiten bij hun leefwereld: speelgoed, fastfood, kledij en de smartphone.
De leerlingen worden in groepjes verdeeld en elk groepje gaat één van de vier producten onder de loep nemen: waar komt mijn product vandaan? wie wordt er beter of slechter van?
In deze workshop ondervinden ze aan den lijve de ongelijkheid in de wereld via het Wereldstoelenspel, krijgen ze inzicht in ons huidig economisch systeem en ontdekken ze de link met migratie. Ten slotte dagen we jongeren uit tot (zelf)reflectie: wat is mijn rol en hoe kan ik het verschil maken?
Speeltjes van de Globalisering bestaat uit twee luiken:
- Een voorbereiding in de klas. Wij bezorgen jou het kant-en-klare materiaal, waarmee je direct aan de slag kunt gaan in de les.
- De leerlingen zijn nu expert geworden in hun product en daar bouwen we op verder in een workshop, begeleidt door twee vormingswerkers van School zonder Racisme. Ten slotte dagen we jongeren uit tot (zelf)reflectie: wat is mijn rol en hoe kan ik het verschil maken?
Voor een goed verloop zijn de volgende benodigdheden noodzakelijk:
Voorbereiding in de klas:
- De vier groepjes hebben elk een computer of tablet nodig om een aantal filmpjes te kunnen afspelen
- Wifi/internet van de school
Workshop in de klas:
- Een groot klaslokaal met voldoende stoelen (banken hebben we niet nodig). Tip: hoe gezelliger de ruimte, hoe toffer de workshop zal aanvoelen.
- Pc, beamer en een geluidsinstallatie
- Wifi van de school
Verwante modules
Volg een traject en krijg het Gouden label